Pomimo tzw. koronakryzysu, niektóre sektory rynku w dalszym ciągu działają w Holandii prężnie, potrzebując stale dodatkowych rąk do pracy. W kategorii tej wiodące wydają się niezmiennie branże ogrodnicza, sadownicza i rolnictwo, które ucierpiało ze względu na mocno ograniczony ruch sezonowych pracowników zagranicznych. Polacy, którzy pracują za granicą w wymienionych wyżej sektorach, jeśli jeszcze przed wybuchem pandemii zdecydowali o pozostaniu w Holandii, na brak zatrudnienia nie mogą narzekać. Dodatkowo, ci którzy powrócili do kraju, ale poszukują nowej okazji do wyjazdu, mają szansę znaleźć pracę stosunkowo szybko.
Warunkiem podjęcia pracy za granicą w obecnych czasach jest oczywiście możliwość przemieszczania się przez granice, uwarunkowana aktualną sytuacją epidemiologiczną zmieniającą się z dnia na dzień. Pewne jest na tą chwilę, że o ile nie pojawią się przeszkody związane z koronawirusem, pracownicy fizyczni podejmujący zatrudnienie w rolnictwie, sadownictwie, szklarniach czy ogrodnictwie z pewnością znajdą w Holandii wolne wakaty.
Podobnie jak w wielu krajach, wraz z początkiem pandemii koronawirusa w Holandii znacząco spadło zapotrzebowanie na pracowników w niektórych zawodach i liczby wolnych wakatów prawdopodobnie długo nie powrócą do poziomy sprzed koronakryzysu. Najcięższą sytuację doświadczają w ostatnim czasie pracownicy gastronomii, branży hotelarskiej i turystycznej, stewardzi, a także, co może okazać się zaskakujące, osoby pracujące jako obsługa stacji benzynowych, dla których zapotrzebowanie na pracowników spadło o 78 procent w stosunku do roku poprzedniego. Znalezienie pracy w tych sektorach może okazać się obecnie bardzo trudne, szczególnie dla obcokrajowców, którzy do Holandii przyjeżdżali do tej pory wyłącznie sezonowo lub dość często podróżowali pomiędzy Holandią a Polską.
Niewiele ciekawiej maluje się sytuacja pracowników i wolnych wakatów w przemyśle, wśród farmaceutów, optyków i fizjoterapeutów, a także pracowników niewykwalifikowanych, pracujących na najmniej płatnych stanowiskach. W przypadku tych ostatnich wakaty zostały zredukowane na korzyść pracowników doświadczonych, wieloletnich, którzy są w stanie utrzymać działalność firm samodzielnie. Problemy ze znalezieniem pracy w Holandii mają obecnie szczególnie osoby młode, które ze względu na niższe doświadczenie stracili pracę lub zostali zredukowani do mniejszego wymiaru godzinowego.
Największe szanse na znalezienie zatrudnienia w Holandii mają obecnie osoby, które są zdecydowane na mieszkanie w kraju, straciły niedawno pracę i aktywnie poszukują nowego zatrudnienia, często poza sektorem który obsługiwali dotychczasowo. Z uwagi na spadek dostępnych miejsc pracy i przeniesienie zapotrzebowania na pracowników do innych sektorów, na holenderskim rynku pracy najlepiej radzą sobie osoby wszechstronne, gotowe do podjęcia nowych wyzwań i pracy w nowym środowisku. Czy Polacy zaliczają się do tej grupy? Zdecydowanie tak. Holandia nie zamyka ofert pracy dla imigrantów, a jedynie podchodzi nieco surowej do kwestii zabezpieczania ich przybycia i pierwszych tygodni pracy, ograniczając potencjalne rozprzestrzenianie się wirusa.
Powrót do listy