PL

+48 71 799 50 00

BOK@TAX-POL.PL

LOGOWANIE

 brexit big ben

O tym, że Wielka Brytania zamierza wyjść z Unii Europejskiej wiadomo od dawna, jednak niewiele osób spodziewało się, że faktycznie kiedyś to nastąpi. Ostatnie tygodnie wskazują na to, że Polaków na Wyspach czeka mnóstwo zmian, na które będą mieli czas się przygotować. Z czym Polacy będą musieli się zmierzyć? Jakie zmiany ich czekają?

Konsekwencje Brexitu – kto najbardziej ucierpi?

Brexit będzie miał największy wpływ na pracę przedsiębiorców, którzy prowadzą własne firmy na terenie Wielkiej Brytanii. Będzie się to wiązało z koniecznością opłat celnych, a także zmianą obowiązującego podatku VAT. Problem pojawi się w takich branżach jak handel, motoryzacja czy transport. Osoby, które pracowały zatrudnione u konkretnego pracodawcy nie muszą się jednak przejmować. Warunki ich zatrudnienia nie powinny ulec zmianie.

Brexit i jego wpływ na pracę Polaków w UK

Pierwsze miesiące po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będą okresem przejściowym. Oznacza to tyle, że UK dalej będzie traktowane jakby należało do państw Wspólnoty, ale jednocześnie małymi krokami będzie przygotowywało się do zmian. Dla Polaków przebywających w UK i podejmujących się tam pracy, będzie oznaczało to tyle, że po zakończeniu okresu przejściowego zacznie ich obejmować międzynarodowe prawo, dotyczące imigrantów.

Polacy w celu podjęcia pracy w UK będą musieli zdobyć status osoby osiedlowej, który będzie nadawany mieszkańcom Unii Europejskiej, aby dalej mogli mieszkać, pracować i korzystać ze wszystkich świadczeń na Wyspach. Możliwe, że konieczne będzie zdobycie pozwolenia na podjęcie pracy zarobkowej. Dzięki prawu imigranckiemu będą dalej musieli odprowadzać podatek dochodowy, co da im możliwość ubiegania się o zwrot jego nadpłaconej części.

Rozliczenia podatkowe w Wielkiej Brytanii po Brexicie

Wbrew pozorom proces rozliczeń podatkowych w Wielkiej Brytanii po Brexicie nie powinien się wiele zmienić. Z pewnością nie zmieni się nic w rozliczeniach PIT – zwłaszcza podczas składania deklaracji podatkowej w Polsce. Będzie to funkcjonowało dokładnie na tych samych zasadach, które obowiązują dzisiaj. W dalszym ciągu, zwłaszcza w okresie przejściowym, unikniemy podwójnego opodatkowania.

Pracując za granicą w dalszym ciągu będziemy zobowiązani do odprowadzania podatku, a co się z tym wiąże – możliwości późniejszego ubiegania się o jego zwrot. Efektem negocjacji Polski z Wielką Brytanią dalej będzie możliwość podejmowania się pracy zarobkowej i legalnego odprowadzania na miejscu podatku.

Praktyczne rozwiązania po Brexicie – pomoc doświadczonej firmy

Mimo tego, że do Brexitu już coraz mniej czasu, wiele kwestii do tej pory nie zostało ustalonych. Dlatego pracując za granicą i odprowadzając podatek dochodowy na Wyspach, warto pamiętać o tym, aby pod koniec roku podatkowego złożyć deklarację podatkową. W razie wątpliwości zawsze można skorzystać z usług zewnętrznej firmy, która z pewnością będzie trzymała rękę na pulsie i szybko zorientuje się w nowych normach prawnych, które wejdą w życie po oficjalnym Brexicie.

Brexit będzie nowością na osób, które od wielu lat mieszkają i pracują w Wielkiej Brytanii, a jednocześnie raz do roku składają deklarację podatkową. Z pewnością zmieni się procedura uzyskania zwrotu, ale sama możliwość nie zniknie. Jeśli dojdzie do większych zmian, pomoc doświadczonej agencji współpracującej z brytyjskim Urzędem Skarbowym może być jedynym wyjściem.

Brexit i konsekwencje dla Polaków – praca i rozliczenia podatkowe

Brexit na pewno będzie oznaczał dla Polaków zmiany na wielu płaszczyznach życia. Jednakże w kwestii podejmowania legalnej pracy, odprowadzania podatków czy również możliwość uzyskania jego zwrotu nie powinny mieć większych konsekwencji. Dla bezpieczeństwa prawnego, warto jednak przed złożeniem deklaracji w kwietniu zasięgnąć pomocy profesjonalnego biura, który zadba o to, aby wszystkie dokumenty były wypełnione zgodnie z obowiązującymi wymogami.



Wielka Brytania

Powrót do listy