Rozliczenie dochodów z Niemiec
Dla wielu osób pracujących w Niemczech tamtejszy system podatkowy często wydaje się dużo trudniejszy do zrozumienia i bardziej skomplikowany od podatków w Polsce. Dlatego podejmując pracę zarobkową w Niemczech, warto zapoznać się dokładnie z obowiązującym w tym kraju systemem podatkowym, tak aby w przyszłości nie sprawiał nam on żadnych problemów.
Jak przebiega rozliczanie podatku od dochodów uzyskanych w Niemczech?
Osoby zatrudnione w Niemczech są zwolnione z płacenia podatku w Polsce (by nie płacić go dwa razy w obu krajach), nie muszą także składać deklaracji podatkowej. Obowiązuje tu jednak zastrzeżenie tzw. progresji podatkowej – jeżeli podatnik uzyskuje inne, dodatkowe dochody w Polsce lub innych krajach, musi złożyć stosowną deklarację.
Rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce nie jest więc konieczne, skoro rozliczasz się z odpowiednim urzędem w Niemczech. Za pośrednictwem firmy rozliczającej podatek z Niemiec możesz uzyskać swój zwrot podatku za pracę w Niemczech bez konieczności samodzielnego wypełniania zeznania podatkowego. Wystarczy, że prześlesz nam odpowiednie dokumenty, a procedurę rozliczenia i złożenie dokumentów w Finanzamt zrealizuje za Ciebie nasz pracownik.
Na jakiej podstawie pobierane i rozliczane są podatki?
Stawki podatku dochodowego w Niemczech
Podatek dochodowy Einkommensteuer składa się z trzech składowych:
- podatku od wynagrodzenia (Lohnsteuer),
- podatku kościelnego (Kirchensteuer), który pobierany jest tylko od osób, które zadeklarowały przynależność do wspólnoty religijnej,
- podatku solidarnościowego (Solidaritätszuschlag), narzucanego na mieszkańców zachodnich Niemiec w celu zrównoważenia różnic między lepiej i gorzej rozwiniętą częścią kraju.
Wysokość podatku dochodowego w Niemczech jest zależna od wysokości dochodu i może wynosić od 14% do nawet 45%. Podatek solidarnościowy to 5,5%, natomiast podatek kościelny w zależności od landu wynosi 8% lub 9%.
Klasy podatkowe
W Niemczech podatnicy podzieleni są na sześć klas podatkowych (Lohnsteuerklassen). Od tego, do jakiej klasy należy podatnik, będzie zależało to, ile podatków musi on zapłacić, od jakiej kwoty będą one naliczane oraz na jakie ulgi i zasiłki może on liczyć.
-
- Klasa I – to wszystkie osoby samotne, rozwiedzione, pozostające w długotrwałej separacji, posiadające małżonka przebywającego poza granicami Unii Europejskiej lub osoby owdowiałe od co najmniej dwóch lat.
- Klasa II – osoby samotne wychowujące dzieci, na które otrzymują zasiłek rodzinny.
- Klasa III – osoby owdowiałe do roku od śmierci współmałżonka oraz osoby zamężne. Warunkiem przynależności do tej klasy jest bezrobotny małżonek, małżonek należący do klasy V lub ewentualnie małżonek przebywający w jednym z krajów Wspólnoty Europejskiej.
- Klasa IV – do tej klasy trafiają automatycznie małżonkowie, którzy nie wybrali innej klasy.
- Klasa V – osoby, których małżonkowie wybrali klasę III.
- Klasa VI – osoby zatrudnione w więcej niż jednej pracy równocześnie, dotyczy ona drugiej pracy i w związku z tym nie przewiduje kwoty wolnej od podatku.
Rozliczanie podatku z Niemiec
Chcąc rozliczyć podatek z Niemiec, należy przygotować kilka ważnych dokumentów m.in.:
- Lohnsteuerbescheinigung, czyli karta podatkowa,
- Zaświadczenie UE/EOG o dochodach uzyskanych w Polsce, podbite przez polski Urząd Skarbowy.
Bardzo ważne jest, aby pilnować terminów rozliczenia podatkowego. W Niemczech wszystkie niezbędne dokumenty potrzebne do zwrotu podatku należy dostarczyć do 31 lipca roku, który następuje po roku podatkowym.