Rozliczenie podatków z Belgii
Jeśli pracujesz lub pracowałeś w Belgii, to zobowiązany jesteś do rozliczenia się z uzyskanych dochodów. Dzięki poprawnemu i rzetelnemu rozliczeniu się z Urzędem Skarbowym jesteś w stanie uzyskać zwrot części lub nawet całości nadpłaconego podatku. Poniżej znajdują się najważniejsze informacje, jak tego dokonać.
Dokumenty potrzebne do uzyskania zwrotu podatku
- Loonfiche (Fiche) – karta podatkowa, najważniejszy dokument w procesie uzyskiwania zwrotu podatku. Jest to roczne podsumowanie wszystkich wypłat. Otrzymuje się ją w kwietniu od pracodawcy. Jeśli pracowałeś u więcej niż jednego pracodawcy, załączyć musisz wszystkie Loonfiche.
- Loonbrief – miesięczne podsumowania wypłat. Jeśli nie otrzymałeś Loonfiche musisz załączyć Loonbrief za każdy przepracowany w roku podatkowym miesiąc.
- Individual Rekening – zestawienie wszystkich płac, które w ostateczności może zastąpić Loonfiche i Loonbrief, ale tylko jeśli zawiera informacje o uzyskanych dochodach oraz podatku.
Na przełomie września i października zaczyna się wystawianie rozliczeń. Rezydenci Belgii muszą złożyć deklarację podatkową do końca czerwca, a nierezydenci do listopada roku następującego po rozliczanym.
Jak uzyskać zwrot podatku z Belgii z pomocą Tax-Pol.pl?
Najpierw należy uzupełnić formularz kontaktowy, dzięki któremu otrzyma się komplet wymaganych dokumentów do wydrukowania, uzupełnienia i odesłania do tax-pol.pl. Należy do nich również załączyć kopię dowodu tożsamości (dowodu osobistego lub paszportu) wraz z oryginałem karty podatkowej. Po złożeniu zeznania podatkowego Urząd Skarbowy poinformuje o wysokości należnego zwrotu, a następnie przeleje środki na wskazane konto bankowe.
Aby uzyskać zwrot podatku za pracę w Belgii zazwyczaj należy poczekać od 3 do 6 miesięcy, a ponadto można się rozliczyć do trzech lat wstecz.
Rozliczanie wspólne z małżonkiem
Małżeństwa w Belgii muszą rozliczać się razem, zatem nie można zapomnieć o załączeniu również dokumentacji małżonka, tak aby uzyskać jak najkorzystniejszy zwrot podatku. Wymagane są następujące formalności:
- Wielojęzyczny odpis aktu ślubu z Urzędu Stanu Cywilnego,
- Zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu w rozliczanym roku podatkowym,
- Zaświadczenie o dochodach w Polsce UE/EOG małżonka z polskiego Urzędu Skarbowego,
- Pełnomocnictwo z podpisem małżonka.
Jeśli posiadasz dzieci, które nie ukończyły 18. roku życia, pracując w Belgii możesz skorzystać z ulgi na dziecko. W tym celu należy załączyć również:
- Odpis aktu urodzenia dziecka,
- Zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu w rozliczanym roku podatkowym (tak samo jak w przypadku współmałżonka).
Progi podatkowe w Belgii
W belgijskim systemie podatkowym istnieją 4 progi podatkowe. To, w którym z nich się plasujesz, zależy od rocznych dochodów. Kwota wolna od podatku na rok 2020 wynosiła 8 990 euro.
- Dochód do 13 250 euro – 25%
- Dochód do 13 250 euro do 23 290 euro – 40%
- Dochód od 23 290 euro do 40 480 euro – 45%
- Dochód od 40 480 euro – 50%