Świadczenia tego typu przyznawane są w celach dofinansowania dzieci i młodzieży, wspomagania rodziców tych dzieci w okresie ich wychowywania oraz wyrównania szans na rozwój i edukację dzieci. Zasiłek rodzinny przydzielany jest niezależnie od zatrudnienia oraz wysokości zarobków.
Familienbeihilfe, czyli zasiłek rodzinny w Austrii przyznawany jest bez względu na to czy korzysta się już z pomocy materialnej na terenie Polski, czy też nie. Należy jednak pamiętać, że w przypadku pobierania takich świadczeń w Polsce zasiłek rodzinny w Austrii będzie pomniejszony o wartość pobieranych w Polsce świadczeń rodzinnych. Od 2019 roku przepisy w Austrii zmieniły się na niekorzyść Polski, Węgier, Słowacji oraz Bułgarii. Została wtedy wprowadzona tzw. indeksacja zasiłków, czyli dostosowanie wysokości świadczenia rodzinnego do kwoty, jaką przyznaje się w ramach tej samej pomocy na terenie kraju, w jakim dziecko przebywa. W wyniku tego świadczenia rodzinne przyznawane dla pracowników posiadających dzieci w tych czterech krajach uległo zmniejszeniu. W przypadku dzieci mieszkających na terenie Austrii wysokość tego świadczenia nie uległa zmianie.
W Austrii dostępna jest także ulga na dziecko tzw. Kinderabsetzbetrag, która wynosi 58,40 euro miesięcznie i nie wymaga składania wniosku. Wypłacana jest ona razem z zasiłkiem rodzinnym w formie podatku ujemnego Negativsteuer.
Zasiłek Familienbeihilfe przyznawany jest bez względu na zatrudnienie, wysokość, zarobków czy też miejsce pobytu dzieci. Każda osoba pracująca na terenie Austrii posiadająca dzieci, może ubiegać się o takie świadczenie. Nie inaczej jest w sytuacji, gdy jeden z rodziców pracuje na terenie Austrii, a dzieci mieszkają z drugim rodzicem na terenie Polski. Rodzinne świadczenia materialne przyznawane są osobom spełniającym takie warunki:
Zasiłek ten dotyczy obywateli Austrii, obywateli Unii Europejskiej oraz Szwajcarii, osób niebędących obywatelami państw Unii Europejskiej lub Szwajcarii, ale mieszkających na terenie Austrii i mających do tego prawo, a także uchodźców posiadających azyl w Austrii.
W celu uzyskania świadczenia rodzinnego Familienbeihilfe należy złożyć w urzędzie skarbowym komplet dokumentów wraz z formularzami podpisanymi przez wnioskodawcę oraz partnera. Są to m.in. zaświadczenie o zatrudnieniu oraz zarobkach, akt małżeństwa i urodzenia dzieci, zaświadczenie o zameldowaniu w Austrii oraz w Polsce, zaświadczenie o pobieraniu lub niepobieraniu zasiłku w Polsce, w przypadku dzieci powyżej 18 roku życia zaświadczenie ze szkoły o nauce i wiele innych.
Wysokość świadczenia Familienbeihilfe w Austrii na rok 2021, dla polskich dzieci wynosi:
0 – 2 lat – 60,53 euro
3 – 9 lat – 64,73 euro
10 – 18 lat – 75,14 euro
Powyżej 19 lat – 87,67 euro
Powrót do listy