PL

+48 71 799 50 00

BOK@TAX-POL.PL

LOGOWANIE

 samozatrudnienie w wielkiej brytanii

Czym jest Selfemployment?

Self-employment jest brytyjskim odpowiednikiem prowadzenia w Polsce działalności gospodarczej. Jest to forma zatrudnienia możliwa jedynie dla rezydentów Wielkiej Brytanii, ponieważ mimo że rejestracja i inne formalności związane z założeniem oraz prowadzeniem firmy nie są trudne i mogą się odbyć nawet bez wizyty w urzędzie, to aby zarejestrować Selfemployment trzeba posiadać brytyjski adres, przebywać na terenie Wielkiej Brytanii minimum 183 dni w roku oraz posiadać numer NIN (National Insurance Number), czyli numer ubezpieczenia społecznego.

Selfemployed, czyli osoba prowadząca działalność gospodarczą może prowadzić firmę jako:

  • Sole Trader, jeśli zdecyduje się na firmę jednoosobową,
  • Partnership – jako partner w spółce cywilnej,
  • Limited Liability Partnership – jako partner w spółce cywilnej z ograniczoną odpowiedzialnością.

Selfemployment a spółka

Osoby, które decydują się na Selfemployment muszą liczyć się z tym, że pracują na własny rachunek oraz odpowiadają za prowadzenie i zobowiązania firmy własnym majątkiem. Jest to zasadnicza różnica między prowadzeniem własnej działalności gospodarczej, a udziałami w spółce z o.o. (Ltd), ponieważ będąc udziałowcem spółki odpowiada się jedynie do wysokości wniesionego w działanie firmy kapitału.

Jakie dane są wymagane do założenia Selfemployment w UK?

  • Imię i nazwisko
  • Brytyjski adres
  • NIN
  • Data urodzenia
  • Dane kontaktowe
  • Data rozpoczęcia działalności gospodarczej
  • Informacja o rodzaju wykonywanej działalności gospodarczej
  • Adres firmy
  • Telefon kontaktowy do firmy
  • UTR, jeśli Selfemployment dołącza do spółki cywilnej
  • W przypadku Partnership dane partnerów

Podobnie jak w Polsce, zakładając własną działalność gospodarczą można założyć firmę, której nazwa będzie imieniem i nazwiskiem, ale można prowadzić własną działalność gospodarczą w UK także pod inną, unikalną nazwą. Niektóre rodzaje Selfemploymentu wymagają zgody na prowadzenie przedsiębiorstw odpowiednich władz lokalnych. Taka sytuacja ma miejsce np. w przypadku chęci otwarcia restauracji.

Jakie są obowiązki Selfemloyed w Wielkiej Brytanii?

  1. Zarejestrowanie prowadzenia własnej działalności gospodarczej – aby rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej należy zarejestrować się w urzędzie skarbowym UK, czyli w HM Revenue & Customs. Termin na złożenie odpowiednich dokumentów i oświadczeń to maksymalnie 3 miesiące, a niedotrzymanie terminów grozi wysoką karą pieniężną.
  2. Zarejestrowanie się jako podatnik VAT – selfemployed muszą zarejestrować się jako podatnicy VAT. W Wielkiej Brytanii otrzymują wtedy numer podatkowy, czyli tak zwany UTR (Unique Taxpayer Reference), który jest nadawany dożywotnio przez HMRC.
  3. Płacenie składek – prowadzenie własnej działalności w Wielkiej Brytanii wymaga opłacania składek. Są to Class 2 National Insurance Contribution, czyli brytyjskie ubezpieczenia społeczne 2 klasy.
  4. Rzetelnie prowadzone rachunki i księgowość – prowadzenie księgowości i składanie wymaganych deklaracji stanowi podstawę do odliczania podatku dochodowego, czyli Tax Return.

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej w UK ma wiele zalet, wśród których warto nadmienić między innymi możliwość starania się o zwrot nadpłaconego podatku. Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą mają obowiązek corocznego rozliczania się z podatku. Dzięki temu Selfemployed mogą się starać o zwrot części kosztów związanych z prowadzeniem firmy. Warto pamiętać, że wnioski do urzędu należy składać od 5 kwietnia do 31 października (tego samego roku w formie papierowej) lub do 31 stycznia (przyszłego roku, elektroniczne). Niezłożenie wniosku wiąże się z poniesieniem kary finansowej nałożonej przez urząd, dlatego nie warto zwlekać i powierzyć formalności specjalistom do  uzyskania zwrotu z podatku.

Jak uzyskać zwrot podatku pracując na samozatrudnieniu w Wielkiej Brytanii, dowiesz się na naszej stronie w sekcji Samozatrudnienie w Wielkiej Brytanii.



Wielka Brytania

Powrót do listy