PL

+48 71 799 50 00

BOK@TAX-POL.PL

LOGOWANIE

Pracujesz w Polsce i za granicą? Sprawdź, jak rozliczyć się za 2020 rok!

 rozliczenie dochodów z polski i zagranicy

Rozliczenia podatku za pracę za granicą – kto ma obowiązek?

O obowiązku rozliczenia podatku powinna pamiętać każda osoba, która jest uznawana za polskiego rezydenta podatkowego. Polskim rezydentem jest każda osoba, która posiada w Polsce miejsce zamieszkania. Uznaje się bowiem, że oznacza to, iż centrum życia i interesów rodzinnych czy gospodarczych jest właśnie ojczysty kraj. Za rezydentów uznaje się także osoby, które przebywają na terenie innego państwa dłużej niż 183 dni w roku rozliczeniowym. Jeśli rezydent pracuje i otrzymuje wynagrodzenie za pracę za granicą, to ma obowiązek przedstawić sprawozdanie podatkowe, w którym będą wskazane wszystkie uzyskane przychody.  

Podsumowując, wyjeżdżając za granicę do pracy należy wiedzieć, że w celu rozliczenia uzyskanych dochodów, konieczne jest rozliczenie się nie tylko w kraju emigracyjnym, w którym się zarabia, ale też w Polsce.

Jak polski rezydent rozlicza podatek za pracę?

Polscy rezydenci, którzy jednocześnie są polskimi podatnikami, muszą dokonać rozliczenia podatku w Polsce. Nie ma znaczenia rodzaj wykonywanych zleceń czy charakter pracy. Rozliczając przychody konieczne jest wykazanie dochodów uzyskanych na terytorium kraju i pochodzących z zagranicy. Co istotne, rozliczenia podatku dokonuje się w Polsce niezależnie od tego, czy dochody pochodzą z wykonywania umowy o pracę, sprzedaży praw autorskich czy wynajmowania mieszkania czy lokalu. Wszelkie dochody muszą zostać w Polsce opodatkowane, dlatego każdy rezydent jest zobowiązany do rozliczenia podatku za pracę nie tylko za granicą, ale ustawodawca wymaga, aby dokonać tego też w Polsce.

Odliczenie podatku za pracę w Polsce i za granicą 2020

Aby wykonać rozliczenie podatku za pracę w Polsce i za granicą konieczne jest wypełnienie zeznania podatkowego. Oczywiście polskie zarobki są wyrażane w polskiej walucie. A jak wygląda odliczenie podatku wyrażone w obcej walucie? W prawidłowo wykonanym rozliczeniu podatkowym obcą walutę przelicza się na polskie złotówki według średniego kursu walut, który ogłasza Narodowy Bank Polski. Średnią wartość bierze się z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty podatku lub poniesienia wydatku. 

Przychód z zagranicy i z Polski – co trzeba wiedzieć?

Rozliczenie podatku to dla wielu osób przykry obowiązek. Wiąże się ze stresem, koniecznością dopilnowania wielu terminów czy dokumentów. Co trzeba wiedzieć przed rozliczeniem się w skarbówce za miniony rok?

  • dokumenty

Praca w Polsce i za granicą wiążę się z koniecznością sprawdzenia, jakie dokumenty są wymagane do rozliczenia podatku. Aby ułatwić naszym klientom skompletowanie wszystkich niezbędnych do rozliczenia podatku i starania się o zwrot podatku z zagranicy, w zakładce Dokumenty znajdziesz pliki do pobrania, które umożliwiają rozliczenie się z podatku z różnych krajów w Europie. Najważniejsze aby pamiętać, że rozliczenie zagranicznych dochodów przed urzędem skarbowym w Polsce powinno się wykonać na rozliczeniu PIT 36/ZG.

  • ulgi

Praca za granicą często wiążę się z wieloma zaletami, wśród których nie sposób nie wspomnieć o wyższych zarobkach. Co więcej, w zależności od kraju, w rozliczeniu podatku za 2020 rok możliwe jest wskazanie ulg podatkowych, które wynikają z socjalu państwa emigracyjnego. Często są to ulgi rodzinne, zdrowotne czy związane z dojazdem do pracy. Praca w Polsce i za granicą nie odbiera możliwości korzystania z ulg podatkowych, więc warto z nich korzystać. Dokonując rozliczenia podatku warto sprawdzić, jakie ulgi podatkowe przysługują w Anglii, Niemczech, Holandii czy Belgii.

  • terminy

Niezwykle istotne podczas rozliczania podatku za pracę w 2020 roku jest dopilnowanie terminów. Każdy kraj indywidualnie ustala datę rozpoczęcia i zakończenia przyjmowania rozliczeń, dlatego konieczne jest sprawdzenie, jakie terminy do rozliczenia podatku obowiązują w państwie, w którym podjęło się pracę zarobkową.



Bez kategorii

Powrót do listy