Wyjazd do Niemiec w poszukiwaniu dobrze płatnej pracy jest w dalszym ciągu dość silnym trendem w Polsce. Ci, którym udało się zdobyć w Polsce wysokie wykształcenie lub ukończyć kursy potwierdzające ich specjalistyczne umiejętności mają szansę na zdobycie naprawdę dobrej pracy, a tym samym i zarobków znacząco przewyższających możliwości pracodawców w Polsce. Zanim jednak zdecydujemy się na wyjazd, warto zapoznać się ze szczegółami życia i pracy za zachodnią granicą Polski i zwrócić uwagę na kwestie, o których warto pamiętać podczas pobytu w Niemczech.
Wyjazd do Niemiec w celu podjęcia pracy zarobkowej wcale nie musi być stresujący. Znalezienie pracy na tamtejszym rynku jest stosunkowo proste, a wiele spraw można załatwić jeszcze podczas pobytu w Polsce, między innymi z pomocą działających w Niemczech agencji zatrudnienia. Po przyjeździe do miejsca pracy warto rozpocząć od meldunku – wystarczy udać się do najbliższego urzędu gminy, gdzie wypełnia się odpowiedni dokument. Zameldowanie się w większości miast w Niemczech jest bezpłatne, a według prawa obowiązkowe. Po zameldowaniu się otrzymujemy numer ubezpieczenia socjalnego, dzięki któremu możemy liczyć na darmową opiekę zdrowotną. Meldunek może okazać się w pracy niezbędny, dlatego warto zadbać o niego jak najszybciej.
Wybierając pracę w Niemczech warto znać dostępne dla pracowników formy zatrudnienia. Podobnie jak w Polsce, stosunek pracy może opierać się tam o klasyczną umowę o pracę (na czas określony i nieokreślony) – Arbeitsvertrag, umowę o dzieło – Werkvertrag, umowę zlecenie – Minijob, oraz własną działalność gospodarczą – Gewerbe.
Jednym z najpopularniejszych powodów wyjazdu Polaków do pracy w Niemczech są oczywiście wysokie zarobki, które przez wiele lat były jednymi z najwyższych na świecie. Zanim jednak zaczniemy przebierać w ofertach pracy dających szansę na najwyższy zarobek, warto zdać sobie sprawę z tego, że większość pracodawców podaje w ogłoszeniach stawkę brutto. Zarobek netto, podobnie jak późniejszy zwrot podatku z Niemiec jest uzależnione od klasy podatkowej, do jakiej przynależy pracownik, a tych w obecnym niemieckim systemie podatkowym jest aż 6.
Polacy wyjeżdżający do pracy w Niemczech zazwyczaj automatycznie są przypisani do pierwszej klasy podatkowej. W jej przypadku miesięczny dochód wolny od podatku wynosi 945 euro. Polak pracujący w Niemczech może starać się jednak o uzyskanie 3 klasy podatkowej, do której z założenia należą osoby będące w związku małżeńskim i utrzymujące swojego niepracującego małżonka. Kwota wolna od podatku wynosi wówczas znacznie więcej, bo 1788 euro. Aby zostać przypisanym do klasy 3 należy złożyć odpowiedni wniosek wraz z zaświadczeniem o zarobkach drugiego małżonka, który został i pracuje w Polsce. Trzecią klasę podatkową można uzyskać również w wypadku, kiedy 90% zarobków podlega niemieckiemu podatkowi dochodowemu. Znajomość niemieckich klas podatkowych może okazać się niezwykle istotna w kontekście rozliczania podatku z Niemiec.
Standardowa norma czasu pracy w Niemczech wynosi od 40 do maksymalnie 60 godzin w tygodniu, uwzględniając przy tym dodatkowo płatne nadgodziny. Standardowo pracuje się tu jednak 8 godzin dziennie, od poniedziałku do piątku lub soboty. Każdemu pracownikowi powinna przysługiwać minimum jedna 30-minutowa przerwa w trakcie pracy, wliczona w 8-godzinny dzień pracy. Jeśli chodzi o urlopy, standardowo pracownikowi przysługuje 20 dni w roku przy 5 dniach pracy w tygodniu.
Zarówno nauka języka, jak i zaaklimatyzowanie się do lokalnej kultury i stylu życia Niemców może zająć sporo czasu, jednak w większości kwestie te zależą od miejsca, do którego wyjeżdżamy. Współcześnie Polska jest już krajem na tyle rozwiniętym, że samo życie w Niemczech nie powinno nam sprawiać większego problemu. Pamiętając jedynie o poważnym podejściu do pracy, dotrzymując wszystkich terminów i starając się żyć w zgodzie z sąsiadami i współpracownikami, wyjazd do Niemiec w celach zarobkowych może być naprawdę dobrą przygodą i szansą na odłożenie całkiem pokaźnej sumy pieniędzy. A jeśli zdecydujesz się wrócić do Polski, pamiętaj, że masz szansę na zwrot podatku z Niemiec – wystarczy, że zgłosisz się do Tax-Pol i przedstawisz nam swoje dokumenty poświadczające o legalnym zatrudnieniu w Niemczech, a my zajmiemy się resztą.
Powrót do listy