W każdym kraju istnieje obowiązek rozliczania podatków po zakończeniu danego roku. Pracowałeś w Belgii i zastanawiasz się, czy musisz dostarczyć deklarację do tamtejszego urzędu skarbowego? Czy okres zatrudnienia ma znaczenie przy składaniu rozliczenia? Przeczytaj nasz artykuł i rozwiej swoje wątpliwości.
Tak naprawdę każda osoba, która osiąga dochody na terenie Belgii, musi wypełnić deklarację podatkową, niezależnie od jej statusu rezydencji. Obowiązek ten dotyczy zarówno mieszkańców tego kraju, jak i nierezydentów, którzy uzyskują tam przychody. Rezydentami podatkowymi w Belgii są osoby tam zameldowane lub przebywające w tym państwie przez co najmniej 183 dni w roku. Muszą oni pamiętać, aby uwzględnić w rozliczeniu podatkowym wszystkie dochody — zarówno te krajowe, jak i zagraniczne. Natomiast nierezydenci powinni zadeklarować wyłącznie dochody uzyskane na terenie Belgii, jednak muszą spełniać dodatkowe warunki, aby móc skorzystać z ulg podatkowych. Warto pamiętać, że nawet jeśli osoba pracująca w tym kraju uzyskała niewielkie przychody lub była ona zatrudniona tam tymczasowo, nadal ma ona obowiązek złożenia rozliczenia w belgijskim urzędzie skarbowym.
Wśród dokumentów wymaganych do rozliczenia podatkowego znajdują się karta podatkowa Loonfiche, którą dostarcza pracodawca. Przedstawia ona wysokość zarobków i odprowadzonych zaliczek na podatek dochodowy. Osoby korzystające z ulg podatkowych powinny dostarczyć dokumenty potwierdzające prawo do odliczeń, np. rachunki za opiekę nad dziećmi. W przypadku nierezydentów wymagane jest również dostarczenie zaświadczenia EU/EWR potwierdzające dochody osiągnięte w Polsce. Prawidłowe wypełnienie dokumentów pozwala uniknąć problemów i zwiększa prawdopodobieństwo szybkiego uzyskania zwrotu podatku z Belgii. Samodzielne przygotowanie deklaracji podatkowej może być jednak trudne, zwłaszcza jeśli nie zna się dobrze przepisów obowiązujących w tym kraju, dlatego skorzystanie z pomocy biura rachunkowego wydaje się korzystną opcją. Specjaliści są też w stanie obliczyć przysługujące podatnikowi ulgi, co często przekłada się na uzyskanie maksymalnego możliwego zwrotu.
Rezydenci podatkowi zwykle muszą złożyć rozliczenie w urzędzie skarbowym w formie papierowej do 30 czerwca. Natomiast w przypadku składania deklaracji podatkowej elektronicznie poprzez portal MyMinfin termin ten jest wydłużony do 15 lipca. Dla nierezydentów terminy rozliczenia są nieco inne — zazwyczaj osoby te muszą dostarczyć wymagane dokumenty w formie papierowej do 24 listopada lub elektronicznie do 2 grudnia. Warto też pamiętać, że osoby pracujące w Belgii mają możliwość złożenia deklaracji podatkowej do 3 lat wstecz.
Niedopełnienie obowiązku złożenia deklaracji podatkowej w Belgii wiąże się z wysłaniem do podatnika przez urząd skarbowy wezwania do rozliczenia. Jeśli nadal nie dokona on rozliczenia, może zostać na niego nałożona kara finansowa, której wysokość zależy od opóźnienia i okoliczności sprawy. Belgijski urząd skarbowy ma też prawo oszacować wysokość należnego podatku według własnych kryteriów. Często prowadzi to do pobrania znacznie wyższej kwoty, niż rzeczywiście jest należna. W skrajnych przypadkach, np. w sytuacjach celowego unikania opodatkowania, mogą zostać zastosowane wobec podatnika sankcje karne, w tym wysokie grzywny lub kara pozbawienia wolności. Niezłożenie deklaracji w wyznaczonym terminie często negatywnie wpływa na prawo do ulg podatkowych w kolejnych latach.
Obowiązkiem złożenia deklaracji podatkowego w Belgii są objęte wszystkie osoby legalnie zatrudnione w tym kraju. Naszym zdaniem przy wypełnianiu dokumentów warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy zajmują się zagranicznymi rozliczeniami. Pozwala to bowiem uniknąć błędów i szybciej odzyskać należne środki. Jeśli nasz artykuł okazał się dla Ciebie pomocny, podziel się nim z innymi osobami, które chciałby ubiegać się o zwrot podatku z Belgii.
Powrót do listy