Coraz więcej polskich kierowców decyduje się na pracę za naszą zachodnią granicą, przyciągniętych perspektywą wyższych zarobków. Praca w Niemczech może być niezwykle korzystna finansowo, ale jednocześnie wiąże się odnalezieniem się w nowym systemie podatkowym. Jak wygląda rozliczenie podatku kierowców zatrudnionych w Niemczech?
Kierowcy, którzy na co dzień mieszkają w Polsce, ale są zatrudnieni przez niemieckiego pracodawcę lub wykonują zlecenia w Niemczech, najczęściej traktowani są, jako osoby nierezydujące podatkowo w Niemczech. Oznacza to, że rozliczają podatek jedynie z dochodów osiągniętych na terenie Niemiec. Mogą oni być zaliczeni do tzw. klasy podatkowej I (Steuerklasse I), czyli jako osoby samotne bez dzieci.
W praktyce jednak bardzo często polscy kierowcy, mimo braku zameldowania, mogą ubiegać się o korzystniejsze rozliczenie podatku z Niemiec. Po spełnieniu określonych warunków — np. osiągnięciu co najmniej 90% rocznego dochodu na terytorium Niemiec — mają możliwość rozliczenia się jak rezydenci podatkowi i skorzystania z niemieckich ulg podatkowych.
Warto pamiętać, że kierowcy bez stałego zameldowania mogą wnioskować o zwrot podatku z Niemiec nawet do czterech lat wstecz. Wystarczy posiadać odpowiednią dokumentację potwierdzającą legalne zatrudnienie i wysokość uzyskanego dochodu.
Inna sytuacja dotyczy kierowców, którzy na stałe mieszkają i są zameldowani w Niemczech. W takim przypadku mamy do czynienia z pełną rezydencją podatkową, co oznacza, że dana osoba musi rozliczyć podatek z Niemiec ze wszystkich dochodów — zarówno te uzyskane w Niemczech, jak i ewentualnie w innych krajach. Tacy kierowcy mogą skorzystać z różnych klas podatkowych, które są przyznawane w zależności od sytuacji rodzinnej i dochodowej, np. Steuerklasse III dla osób pozostających w związku małżeńskim i posiadających dzieci.
Dla rezydentów podatkowych w Niemczech przewidziano szereg ulg i odliczeń. Do najczęściej wykorzystywanych należą m.in. koszty uzyskania przychodu, diety za delegacje, czy ulgi na dzieci (Kinderfreibetrag). Wiele z nich ma istotne znaczenie dla zawodowych kierowców, którzy spędzają znaczną część roku w trasie.
Warto zaznaczyć, że osoby mieszkające w Niemczech mają prawny obowiązek złożenia rocznego zeznania podatkowego, szczególnie jeśli otrzymują wynagrodzenie od więcej niż jednego pracodawcy lub korzystają z wyższej klasy podatkowej. W niektórych przypadkach, jeżeli Finanzamt nie otrzyma deklaracji w terminie, może sam oszacować wysokość zwrotu podatku — często na niekorzyść podatnika.
Proces rozliczenia podatku z Niemiec wymaga zgromadzenia odpowiednich dokumentów. Przede wszystkim potrzebne będą:
W przypadku kierowców pracujących w transporcie międzynarodowym często konieczne jest również sporządzenie dokładnego rozliczenia delegacji, co pozwala na wykazanie kosztów związanych z podróżami służbowymi. Profesjonalne biura zajmujące się rozliczeniami mogą pomóc w interpretacji zapisów podatkowych i wnioskowaniu o maksymalny zwrot podatku z Niemiec.
Przepisy bywają skomplikowane, dlatego ważne jest, aby znać podstawowe zasady działania urzędów skarbowych lub skorzystać z odpowiedniej pomocy. W wielu przypadkach można uzyskać zwrot podatku z Niemiec, jednak należy pamiętać o poprawnym i terminowym złożeniu dokumentów. Jeśli masz wątpliwości, warto wcześniej wszystko sprawdzić i zadbać o dokładność rozliczenia.
Powrót do listy