Rozliczenie dochodów z Belgii jest konieczne, a zwrot podatku przysługuje zawsze, gdy pracowało się lub nadal pracuje w tym kraju. Długość czasu osiągania dochodów nie ma znaczenia – w każdym przypadku należy złożyć deklarację podatkową jeszcze przed końcem danego roku podatkowego. Jak rozliczyć dochód z Belgii?
Będąc legalnie zatrudnionym w Belgii, należy pamiętać o wszystkich obowiązkach podatkowych. W przypadku osób podejmujących działania zarobkowe na umowę o pracę, to pracodawca odpowiada za regulowanie wymagalnych składek. W tym celu potrąca pracownikom pewną sumę z wynagrodzenia. Rolą każdego pracownika jest roczne rozliczanie się z tamtejszym urzędem skarbowym po zakończeniu roku podatkowego. Ten tożsamy jest z rokiem kalendarzowym, podobnie ma to miejsce w Polsce, więc trwa od 1 stycznia do 31 grudnia.
Rozliczyć podatek z Belgii można na dwa sposoby:
Wybierając metodę cyfrową, automatycznie otrzyma się od urzędu skarbowego formularz, który należy wypełnić przy użyciu karty podatkowej i zawartych tam informacji. Złożenie deklaracji podatkowej nie jest możliwe bez odpowiednich dokumentów, które należy uzyskać od pracodawcy. Loonfiche, znane jako fiche, jest belgijskim odpowiednikiem polskiego PIT-11. Na przekazanie karty podatkowej, każdy przedsiębiorca ma czas do końca kwietnia. Dokument ten skupia w sobie wszystkie informacje dotyczące wpływów pieniężnych oraz potrącanych składek na poczet podatku dochodowego, jak i ubezpieczeń społecznych.
Belgijskim rezydentem podatkowym, jest osoba posiadająca zameldowanie w tym kraju. Rozliczając się z fiskusem, musi wykazać wszystkie dochody z Belgii, jak i zza granicy, np. z Polski.
Polskim rezydentem podatkowym można pozostać nawet podczas pracy za granicą. Jak? Powoduje to meldunek, bądź inne centrum zainteresowań osobistych w Rzeczpospolitej. Zadanie wówczas jest nieco utrudnione – należy rozliczyć się dwukrotnie. W Belgii działa to na zasadzie złożenia odpowiedniego formularza o zwrot nadpłaconych zaliczek na podatek, zaś w Polsce trzeba dostarczyć do urzędu PIT-36 z załącznikiem Z6 uwzględniającym zagraniczne dochody. Nasze Państwo nie posiada z Belgią podpisanej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, co oznacza, że dochody uzyskane w tym kraju są regulowane metodą proporcjonalnego rozliczania.
Niestety sytuacja ta jest mniej korzystna w stosunku do rozliczeń z krajami, w których podatek nalicza się metodą wyłączenia z progresją. Tak więc sposób rozliczania dochodów z Belgii jest inny w poszczególnych sytuacjach. Polski rezydent podatkowy musi do dochodu osiągniętego w Belgii doliczyć kwotę zarobioną w Polsce, zaś belgijski w innych krajach. Najlepiej skorzystać z profesjonalnej porady i pomocy, gdyż proces ten na własną rękę może okazać się zbyt skomplikowany.
Powrót do listy