Rozliczając podatek za miniony rok podatkowy warto zwrócić uwagę na zmiany, jakie zaszły w prawie podatkowym zarówno w Polsce, jak i za granicą. Kwestie te będą szczególnie ważne dla osób uzyskujących swój przychód w Niemczech, Holandii, Belgii i innych krajach Unii Europejskiej, ubiegających się o zwrot podatku za minione lata podatkowe. Jakie zmiany w podatkach zostały zapowiedziane i będą obowiązywać w 2020 roku?
Już w 2019 roku w Holandii weszły w życie nowe, niższe stawki podatku dochodowego. Zmiana ta będzie miała wpływ na wysokość zwrotu nadpłaconego podatku z Holandii za rok 2019. Nowe stawki przewidują zmniejszenie odprowadzanego przez podatników podatku dochodowego i zależnie od wysokości rocznych dochodów będą prezentowały się następująco:
Docelowym założeniem zmian wysokości stawki podatku dochodowego w 2020 roku jest wprowadzenie od 2021 roku jedynie dwóch stawek – 37,05% dla dochodów rocznych do 68 507 euro oraz 49,50% dla dochodów powyżej tej kwoty. Nowy system ma uprościć rozliczanie podatków w Holandii, ale też zwiększyć tym samym dochody podatników.
Wiele osób rozliczających się z dochodów uzyskanych na terenie Holandii interesuje się nie tylko samymi stawkami podatkowymi, ale też przysługującymi im ulgami. W kwestii tej również nastąpiło kilka zmian, z czego najważniejszą jest bez wątpienia usunięcie automatycznie przyznawanej dotąd ulgi podatkowej algemene heffingskorting. Ulga ta od 2020 roku nie będzie uwzględniona w rozliczeniu rocznym, a by ją odzyskać konieczne będzie odpowiednie wypełnienie deklaracji podatkowej. Niestety, ulga będzie przysługiwała od teraz wyłącznie rezydentom Holenderskim, a więc osobom które osiągnęły co najmniej 90% dochodów w Holandii.
Z nowymi zmianami w obrębie rozliczania podatków muszą liczyć się także osoby uzyskujące znaczną część swoich rocznych przychodów na terenie Niemiec. Już od 2019 roku obowiązuje zmiana w terminie składania deklaracji podatkowych, który został wydłużony o 2 miesiące i obecnie przypada na koniec lipca 2020 roku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, z niemieckim urzędem skarbowym możemy rozliczyć się do 4 lat wstecz, a więc w 2020 roku będzie możliwe rozliczenie za lata od 2016 roku do teraz.
Ciekawą zmianą w obrębie niemieckiego systemu podatkowego będzie podwyżka Kindergeld, czyli zasiłku na dzieci, który od początku lipca 2019 wzrósł do kwoty 204 euro miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko, 210 euro na trzecie dziecko oraz 235 euro na każde kolejne dziecko.
W większości przypadków osoby rozliczające się z podatku za granicą i posiadające swoje centrum życiowe w Polsce (np. miejsce zamieszkania czy rodzinę) powinny złożyć w Polsce, do końca kwietnia po zakończonym roku podatkowym odpowiednią deklarację podatkową. Obok zmian w podatkach zagranicznych warto więc mieć na uwadze także te polskie, wśród których najważniejszą na 2020 rok wydaje się być obowiązujący od sierpnia 2019 roku zerowy podatek dla osób poniżej 26 roku życia. Ze względu na fakt, że dziś coraz więcej młodych osób decyduje się na wyjazd w celach zarobkowych na okres wakacji czy przerwy pomiędzy maturą i studiami, fakt ten warto mieć na uwadze. Deklarację należy złożyć oczywiście nawet w przypadku braku zarobków w Polsce bądź przy obowiązującym do 26 roku życia zwolnieniu z podatku, ale dzięki zmianom można liczyć na większy zwrot.
Aktualne zmiany w podatkach na 2020 rok warto śledzić na stronach Urzędów Skarbowych odpowiednich dla krajów, w których uzyskujesz znaczną część swojego dochodu. W razie problemów z prawidłowym wypełnieniem deklaracji podatkowej lub niejasnością co do nowych stawek i zasad rozliczania się za granicą, skontaktuj się z z naszym biurem – pomożemy Ci przebrnąć przez formalności i odzyskać należny zwrot podatku nawet z 5 lat wstecz.
Powrót do listy