Kwestia rozliczenia podatku z Holandii może wzbudzać pewne wątpliwości. Kto tak naprawdę jest zobligowany do złożenia deklaracji podatkowej w tym kraju? Jak jest termin na dostarczenie dokumentów do urzędu skarbowego? Sprawdź, dlaczego rozliczenie podatku z Holandii może okazać się korzystną opcją i jakie mogą być konsekwencje niezłożenia zeznania podatkowego.
Obowiązek złożenia zeznania podatkowego w Holandii dotyczy przede wszystkim osób, które otrzymały wezwanie od holenderskiego urzędu skarbowego. Warto jednak pamiętać, że nawet bez formalnego ponaglenia należy rozliczyć się z Belastingdienst, jeśli spodziewany zwrot podatku wyniesie więcej niż 15 euro lub dopłata przekroczy 46 euro. Osoby, które pracowały w Holandii tymczasowo, również mogą być zobowiązane do wypełnienia deklaracji, zwłaszcza jeśli korzystały z ulg podatkowych. Często złożenie zeznania wydaje się dobrym rozwiązaniem dla wszystkich osób legalnie zatrudnionych w tym kraju, gdyż umożliwia im ubieganie się o zwrot nadpłaconego podatku. Dostarczenie do urzędu skarbowego wymaganego rozliczenia to także sposób na uniknięcie problemów z tą instytucją w przyszłości.
Zgodnie z terminem określonym przez holenderski urząd skarbowy czas na dostarczenie deklaracji podatkowej przypada na okres od 1 marca do 1 maja. Dotyczy to zarówno osób zameldowanych w Holandii, jak i tych, które pracowały w kraju tylko przez część roku. Deklaracje złożone w tym czasie gwarantują szybkie wydanie decyzji i przelanie pieniędzy. Jeśli Belastingdienst prześle przypomnienie, wtedy pojawia się faktyczny termin na złożenie deklaracji. W wyjątkowych sytuacjach istnieje opcja zwrócenia się do urzędu skarbowego z prośbą o przedłużenie okresu dostarczenia rozliczenia podatkowego. W takim przypadku zwykle deklaracja musi zostać złożona do 1 września. Warto mieć na uwadze, że wcześniejsze dokonanie rozliczenia często jest korzystnym rozwiązaniem, ponieważ może przyspieszyć zwrot podatku z Holandii. Natomiast przekroczenie wyznaczonego terminu bez uprzedniego uzgodnienia z urzędem skarbowym niejednokrotnie skutkuje nałożeniem sankcji na podatnika.
Brak złożenia zeznania podatkowego w wymaganym terminie często wiąże się z surowymi konsekwencjami. Zazwyczaj holenderski urząd skarbowy nakłada w takich przypadkach karę finansową na podatnika, która może sięgać nawet kilku tysięcy euro. Belastingdienst ma też prawo samodzielnie oszacować wysokość należnego podatku. Zazwyczaj prowadzi to do mniej korzystnych rozstrzygnięć dla osoby, która nie rozliczyła się w wyznaczonym terminie. Niezłożenie deklaracji często także skutkuje naliczeniem odsetek za zwłokę. W skrajnych sytuacjach ignorowanie obowiązku dostarczenia zeznania podatkowego do holenderskiego urzędu skarbowego może wpłynąć na korzystanie z ulg podatkowych w kolejnych latach.
Standardowy termin na złożenie rozliczenia przypada na rok następujący po zakończeniu roku podatkowego, ale Belastingdienst akceptuje wnioski dostarczone do 5 lat wstecz. Oznacza to, że osoby, które pracowały w Holandii w poprzednich latach i nie zdążyły jeszcze wypełnić deklaracji, nadal mogą dopełnić tego obowiązku. W przypadku ubiegania się o zwrot podatku z zagranicy warto jednak pamiętać, że im wcześniej dokona się rozliczenia, tym szybciej można oczekiwać decyzji i przelewu pieniędzy.
Obowiązkiem rozliczenia podatku z Holandii są objęte osoby, które były tam legalnie zatrudnione. Warto naszym zdaniem skorzystać z możliwości złożenia deklaracji również za wcześniejsze lata, ponieważ stwarza to szansę na odzyskanie nadpłaconych środków. Jeśli informacje zawarte w tym artykule okazały się dla Ciebie pomocne, koniecznie podziel się nimi z innymi osobami, które chciałyby dokonać rozliczenia podatku z Holandii.
Powrót do listy