PL

+48 71 799 50 00

BOK@TAX-POL.PL

LOGOWANIE

Ulga Abolicyjna Holandia – przeczytaj, jeśli pracowałeś za granicą

 praca w Holandii - o czym pamiętac

Ulga abolicyjna w Holandii – sprawdź, czy Ci przysługuje

Jeśli pracowałeś w Holandii, z pewnością zastanawiasz się, jak możesz uniknąć zapłaty większego podatku. Ulga abolicyjna przysługuje osobom, które posiadają status polskiego rezydenta podatkowego, równocześnie rozliczając się z zagranicznych dochodów metodą proporcjonalnego odliczania. Brzmi zbyt skomplikowanie? Spróbujemy wyjaśnić nieco prościej.

Jeśli:

  • przebywasz w Polsce minimum 183 dni w ciągu roku (łącznie, nie w jednym ciągu),
  • posiadasz na terytorium Polski tzw. centrum interesów życiowych, czyli mieszkanie bądź rodzinę

możesz skorzystać z ulgi abolicyjnej.

Dodatkowo rozwiewamy wszelkie wątpliwości na temat zniesienia ulgi, które pojawiały się wśród wielu Polaków na skutek fałszywych wiadomości przekazywanych do opinii publicznej. Nadal można z niej korzystać, a jej nowy limit obowiązujący od 2021 roku wynosi 1360 zł.

Ulga abolicyjna a rodzaj osiąganego dochodu

Jeśli spełniasz powyższe warunki, musisz doprecyzować jeszcze, jaki rodzaj dochodu umożliwia skorzystanie z ulgi abolicyjnej w Holandii. Jest to m.in. dochód uzyskiwany ze:

  • stosunku pracy,
  • osobiście wykonywanej działalności,
  • działalności artystycznej, naukowej, publicystycznej, literackiej itp.,
  • z prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej skalą podatkową, ryczałtem bądź liniowym podatkiem od przychodów rejestrowanych,
  • tytułu pracy, do której ma zastosowanie metoda obliczania ulgi abolicyjnej w Holandii, czyli proporcjonalnego odliczenia.

Ulga abolicyjna w Holandii – jak ją obliczyć?

Aby uniknąć podwójnego opodatkowania dochodów, wprowadzono specjalny przepis i jest to właśnie ulga abolicyjna. Można obliczyć ją dwoma metodami: wyłączenia z progresją bądź proporcjonalnego odliczenia. Ta pierwsza nie obowiązuje w Holandii, a jedynie w Belgii, Francji, Niemczech, Czechach i Danii, więc omówimy jedynie drugi sposób.

Obliczanie ulgi abolicyjnej metodą proporcjonalnego odliczenia wbrew pozorom nie jest trudnym zadaniem, ale najlepiej zostawić ją specjalistom w branży, aby nie popełnić żadnego błędu. Jeśli jednak sam chcesz się dowiedzieć, ile podatku będziesz musiał zapłacić, wystarczy, że od całości osiągniętego przez Ciebie dochodu, odejmiesz podatek, który został zapłacony przez Ciebie za granicą, w tym przypadku w Holandii. Pamiętaj jednak, że możesz odjąć kwotę nie wyższą od ustawowego limitu, który, jak wspominaliśmy, aktualnie wynosi 1360 zł.

Kwestie podatkowe, zwłaszcza te zagraniczne, mogą być trudne do zrozumienia dla osoby, która na co dzień nie ma do czynienia z tym tematem. Z tego względu zalecamy oddać je w ręce specjalistów, którzy są gwarantem dobrze prowadzonej dokumentacji, wolnej od wszelkich błędów.



Holandia

Powrót do listy