Do rozliczenia podatku w Niemczech niezbędne są następujące dokumenty:
Identifikationsnummer
Jest to indywidualny numer podatkowy nadawany pracownikowi przez Finanzamt, który jest niezbędny do późniejszego rozliczenia podatku w urzędzie skarbowym. Identifikationsnummer zmienia się w zależności od miejsca zakwaterowania, dlatego istotne jest każdorazowe zameldowanie się w Urzędzie Miasta lub Urzędzie Gminy zaraz po przyjeździe pracownika do Niemiec.
Lohnsteuerbescheinigung
Dokument, który pracownik musi uzyskać od pracodawcy. Stanowi on podsumowanie okresu zatrudnienia pracownika, wysokość jego wynagrodzenia brutto oraz wysokość odprowadzonych podatków.
Oświadczenia pracownika dotyczące jego indywidualnej sytuacji zawodowej, rodzinnej, podatkowej i wyznaniowej, a także kosztów przejazdu do miejsca pracy, kosztów zakwaterowania, kosztów odzieży roboczej i tym podobnych. By możliwe było uzyskanie zwrotu podatku, pracownik musi dysponować kompletem paragonów poświadczających poniesione wydatki.
Przy rozliczaniu dochodu z Niemiec należy również pamiętać o dwóch typach wyliczeń dla obowiązku podatkowego obowiązujących w tym kraju – ograniczonego i nieograniczonego.
Rozliczenie podatkowe ograniczone – Beschraenkte Steuerpflicht
Ten rodzaj rozliczenia dotyczy osób legalnie pracujących na terenie Niemiec przez okres nie dłuższy niż 183 dni. Rozliczenie ograniczone jest z reguły mniej korzystne – nie pozwala na wspólne rozliczenie ze współmałżonkiem i nie umożliwia naliczenia ulg podatkowych.
Rozliczenie podatkowe nieograniczone – Unbeschraenkte Steuerpflicht
Rozliczenie nieograniczone dotyczy osób, które pracowały na terenie Niemiec przez okres dłuższy niż 183 dni. W przeciwieństwie do typu ograniczonego, typ nieograniczony umożliwia ubieganie się o ulgi podatkowe – na przykład związane z kosztami utrzymania lub dojazdów do miejsca pracy.
25 czerwca 2021 roku zmianom uległy terminy składania rozliczeń podatkowych za rok 2020.
W wypadku niedotrzymania terminów rozliczenia podatkowego niemiecki Urząd Skarbowy wyśle przypomnienie z wyznaczoną nową datą składania deklaracji. W takiej sytuacji konieczne jest bezwzględne zastosowanie się do nowego terminu, w przeciwnym razie naliczona zostanie kara pieniężna w wysokości od 100 do 500 euro.
Powrót do listy