Historie takie pojawiają się wśród młodych planujących wyjazd do pracy za granicę, szczególnie do Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii – krajów, które od lat znane są jako docelowe miejsca emigracji zarobkowej Polaków. Brak problemów ze znalezieniem pracy za granicą to jednak jeden z największych mitów – zdarza się, owszem, że zatrudnienie znajdują nawet osoby nie znające języka kraju, do którego się wybierają, jednak wiele osób doświadcza problemów ze znalezieniem opłacalnej i bezpiecznej pracy lub trafia jedynie na oferty sezonowe. Praca w swoim zawodzie? Z tym początkowo bywa jeszcze trudniej, choć oczywiście przy odpowiednich kwalifikacjach i znajomości języka oferty będą się pojawiały. Z tego też względu dobrą opcją jest poszukiwanie ofert przez sprawdzone agencje pracy za granicą działające jeszcze w Polsce, mając pewność że wyjazd będzie wiązał się z możliwością podjęcia pracy od pierwszych dni po przyjeździe.
Tu niestety po raz kolejny pojawia się mit, że przy lepszych zarobkach zagranicznych każdy zdoła wytrzymać rozłąkę z rodziną i życie na obczyźnie. W praktyce, do wyjazdu za granicę potrzeba wiele śmiałości, odwagi i siły przebicia, szczególnie gdy nie chcemy na kilka lat utknąć w pracy w fabryce pod pozorem lepszych zarobków. Wiele problemów doświadczą też osoby nie znające języka i nie mające na miejscu znajomych, którzy wspomogą ich w pierwszych miesiącach – ci, którzy nie chcą podjąć się nauki i rozwoju mogą na wiele lat utknąć w fabryce i pracach fizycznych nie wymagających sprawnego porozumiewania się innymi.
Nie wiesz, jak się przygotować do pracy za granicą? Sprawdź nasze poradniki:
O czym powinieneś pamiętać, rozpoczynając pracę w Holandii
Dania – przytulne miejsce do życia
Wiele osób wyjeżdża za granicę dla lepszych zarobków, ale pracując w zupełnie obcym kraju wielu przekonuje się też, że przysłowie „pieniądze nie rosną na drzewach” jest prawdziwsze niż kiedykolwiek – praca za granicą daje obietnicę wyższych stawek godzinowych, ale zagraniczni pracodawcy w dalszym ciągu wymagają ciężkiej pracy. Co więcej, osoby które często nabierają się na mit wysokich zarobków przy niewielkim wysiłku to ci, którzy za granicą mogą podjąć się jedynie pracy fizycznej, a ta potrafi być naprawdę męczącym fizycznie i psychicznie wyzwaniem.
Zarabiając wyższe stawki za granicą wielu liczy, że oszczędności będą właściwie same gromadziły się na koncie zapominając jednak, że koszty życia za granicą są również znacznie wyższe. Co więcej, wielu daje się nabrać na wizję wyższego standardu życia niż w Polsce. Ta jest oczywiście do spełnienia, ale musimy pamiętać, że wszystko kosztuje i jeśli zdecydujemy się na dom w lepszej dzielnicy, jedzenie na mieście, dobre ubrania czy korzystanie z kultury, samych oszczędności może zostać niewiele.
Mitów o pracy za granicą jest oczywiście znacznie więcej, ale w kontekście tych najczęściej powielanych wizja dobrych perspektyw na przyszłość przewija się bardzo często. Owszem, podjęcie pracy za granicą może dać niepowtarzalne szanse na rozwój kariery i poszerzanie własnych horyzontów ale wymaga to wiele pracy i energii. Możesz wyjechać, pracować po 10-12 godzin dziennie i odkładać wszystkie pieniądze na to, by w Polsce wybudować piękny dom. Dla wielu nie jest to jednak rozwój, o jakim marzyli. Jeśli natomiast chcesz piąć się po kolejnych szczeblach kariery za granicą, wszystko przychodzi tu z czasem i dla wielu oznacza konieczność podjęcia decyzji o osiedleniu się za granicą.
Powrót do listy